Mit veszünk magunkhoz a világból? Hogyan változtathatunk szokásainkon?
A légzés olyan természetes és magától értetődő, hogy nem is fordítunk figyelmet rá. Egyszerűen csak megtörténik. Pedig érdemes néha figyelmünket tudatosan a légzésre irányítani és gondolkodni róla, kicsit másképp.
Belégzés – kilégzés..
Emelkedés – süllyedés..
Befogadás – elengedés..
Ez az élet természetes ritmusa, rendje, körforgása..
Belélegzek – magamhoz veszem, befogadom, amire szükségem van, ami táplál, ami épít.
Kilélegzek – kifújom, elengedem, amire nincs szükségem, ami már nem válik épülésemre.
Ha nem lélegzek ki, nem tudok újra belélegezni.
Ha nem engedek el, nem tudok újra befogadni.
Sokféleképpen lehet magunkhoz venni, befogadni dolgokat, beépíteni valamit az életünkbe. A légzéssel, a táplálkozással, a figyelmünkkel, a gondolatainkkal, az érzéseinkkel, a cselekedeteinkkel, a kapcsolatainkkal.
Hogyan tesszük ezt: Sétálunk egy bevásárlóközpontban és mindent bepakolunk a kosarunkba, ami pillanatnyilag megtetszik, mert szép színes, díszes a csomagolása, mert – bár talán nem emlékszünk rá tudatosan – ezerszer láttuk a reklámokban és a tudattalanunk elhitte, hogy ettől leszünk szépek, fiatalok, egészségesek, boldogok? Vagy ismerjük önmagunkat, tudjuk, hogy mire van valójában szükségünk, és csak azt vesszük magunkhoz?
És hogy állunk az elengedéssel? Meg tudunk-e válni attól, ami már felesleges, vagy ami nem épít, hanem rombol? Igen, a megszokás nagy úr, hiszen az állandóság illúzióját kelti és ezáltal hamis biztonságérzetet ad.. De képesek vagyunk-e erősebbnek, tudatosabbnak lenni nála? A kártékonyhoz, rombolóhoz is lehet ragaszkodni, csak nem érdemes..
Elgondolkodunk-e néha azon, hogy mit engedünk be az életünkbe, mit építünk be önmagunkba?
Nemcsak a belélegzett levegőt, a táplálékot. Hanem gondolatokat, érzéseket, meggyőződéseket, cselekedeteket, kapcsolatokat, élethelyzeteket, működési módokat.
A világ végtelen, teljességgel nem tudjuk befogadni, nem mindegy mit veszünk magunkhoz belőle. Mire fordítunk időt, figyelmet. Mivel tápláljuk magunk szellemileg, lelkileg.
Érdemes ezen elgondolkodni, és ha úgy érezzük, hasznunkra válna, változtatni. Sokkal több dolog döntés kérdése, mint gondolnánk.
Vásárolhatunk tudatosan (nemcsak táplálékot, hanem szellemi termékeket is), kikapcsolhatjuk a tv-t, csatornát válthatunk, becsukhatunk egy megnyíló oldalt a számítógépemen, vagy meg sem nyitjuk, lemondhatunk egy találkozót, vagy meg sem szervezzük, dolgozhatunk máshol, járhatunk más úton, tehetünk mást, mint eddig. Választhatunk mást, mint eddig. Dönthetünk másképp, cselekedhetünk másképp, élhetünk másképp.
Ha elakadunk, elbizonytalanodunk, bekapcsolnának a régi mintáink, figyelmünket újra a légzésünkre irányíthatjuk:
Belégzés – kilégzés..
Emelkedés – süllyedés..
Befogadás – elengedés..
Ez az élet természetes ritmusa, rendje, körforgása..
Online Mindfulness Tréning és Mindfulness Videótréning
Stresszkezelés, szorongáscsökkentés, önismeret, önfejlesztés.
Bővebb információ és jelentkezés:
(Ha tetszett a cikk, használd a megosztást is! Ha legörgetsz, az ajánlott bejegyzések között biztosan találsz még valami számodra érdekeset! Kövesd Pszichológus Online blogom és Pszichológus online facebook oldalam, hogy ne maradj le egyetlen írásról se!)
NLP master practitioner - coach, Mindfulness MBCT oktató
Honlap: http://www.pszichologusonline.eu/
Pszichológus Online blog: http://schrammelivett.blog.hu/
Facebook: https://www.facebook.com/pszichologus.online.schrammel.ivett/
Instagram: https://www.instagram.com/schrammel.ivett.pszichologus/
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCuZ-sgi1BFQbWRmPz3hUI6A
Fotó: Schrammel Ivett
A blogon megjelent írások szerzői jogvédelem alatt állnak.